Vérvétel, laborvizsgálat
Időpontok
-
Hétfő – Péntek: 08:00 – 18:00
Igény szerint, előzetes egyeztetés alapján.
Mi a laborvizsgálat?
A laboratóriumi vizsgálat segíthet bizonyos panaszok és tünetek tisztázásában, a betegségek korai szakaszában történő felismerésében, a terápiák hatékonyságának ellenőrzésében.
Az időben elvégzett laboratóriumi szűrővizsgálatoknak köszönhetően már abban az esetben is kimutatható lehet egy kóros elváltozás, amikor a betegségre jellemző klinikai tünetek még egyáltalán nem jelentkeznek, így az korábban felismerhető és kezelhető lesz.
Fontos, hogy az egyes laboratóriumi vizsgálat eredménye önmagában nem diagnózis, a megkapott lelet alapján a vizsgálatot elrendelő szakorvos ad felvilágosítást és kezelési javaslatot.
Egészségcentrumunkban kellemes és diszkrét környezetben, várakozási idő nélkül van lehetőség vérvételre!
- Vérvétel beutaló és várakozás nélkül!
- Teljeskörű labordiagnosztika!
- Eredmény akár 24 órán belül!
- Már 14 éves kortól!
Kérjük, a vérvételre éhgyomorral érkezzen, azonban fontos, hogy előtte megfelelő mennyiségű vizet fogyasszon!
Hogyan készüljön egy laborvizsgálatra?
A vérvizsgálatok egy részéhez (vércukor, vérzsírok, májfunkció, ionok, vas) éhgyomor szükséges, a mintavételt megelőzően legalább 6 órás koplalással, ezért a vérvételt a reggeli órákban javasoljuk. A vérvételt megelőzően vizet lehet, sőt kifejezetten ajánlott fogyasztani, üdítőt és kávét azonban nem.
A glukóz terhelés közel 2 órát vesz igénybe, ezért célszerű a nyitvatartási idő kezdetén érkezni vagy korai időpontot foglalni.
Hormon és vizeletvizsgálatok esetén nem szükséges éhgyomorra történő mintavétel.
A megfelelő laboratóriumi vizelet és széklet minta biztosításához az alábbiakat kell figyelembe venni
A vizelet vizsgálatára általában egy rutin vérvizsgálat kíséretében is sor kerül, azonban különös jelentősége van heveny és idült húgyúti fertőzések, a vesék, illetve a húgyutak megbetegedésének gyanúja, hasi fájdalom, nagyfokú sápadtság esetén, a szem körül megjelenő vizenyő, és immunhiányos kórképeknél, de a felsorolás gyakorlatilag soha nem lehet teljes.
Az egészséges vizelet steril – tehát nem tartalmaz kórokozót -, ezért igen fontos a vizeletminta gyűjtésének módja. A kórokozó ugyanis a húgycsőnyílás környékéről is bemosódhat a vizeletbe, amelynek ezek után hamis pozitív eredménye lesz.
A spontán ürített minta vételére legalkalmasabb a reggeli első, középsugaras vizelet. A „középsugaras” azt jelenti, hogy a vizelet első részét ki kell üríteni, majd – anélkül, hogy a vizelet folyása abbamaradna -, egy középső adagot kell felfogni belőle. Ezzel minimálisra lehet csökkenteni az esélyt, hogy a mintába a környező régióból kórokozó kerüljön, és el lehet kerülni, hogy a húgyhólyagban maradó – gyakran pangó – vizeletet vizsgálják. A mintát célszerű bakteriológiai vizsgálatra használt steril csőbe vagy edénybe felfogni.
Előfordul, hogy a diagnosztikus vizsgálathoz a vizelet gyűjtése szükséges. A gyűjtés a vizsgálat céljától függetlenül különböző időtartamú – 6, 12 vagy 24 órás – lehet, és történhet egy részletben vagy két – nappali és éjszakai – frakcióban. Fontos, hogy a mintavétel időtartamát pontosan kell betartani, és az adott időszakban ürített vizeletet maradéktalanul össze kell gyűjteni. Miután a vizelet összegyűlt, a teljes mennyiséget nagyon alaposan össze kell keverni, majd az összekevert vizeletből kell levenni a kívánt mennyiségű mintát. Ez az eljárás sem tűnik bonyolultnak, mégis érdemes megjegyezni, hogy az előírások be nem tartása okozza a laboratóriumi vizsgálatok sikertelenségének jelentős részét.
Székletvizsgálat esetén a minta levételére és tárolására speciális gyógyszertárakban beszerezhető tartály áll rendelkezésre. A tartálynak szorosan záródó, felpattintható fedele van, amely kis kanalat tartalmaz, ez megkönnyíti a mogyorónyi minta összegyűjtését.
Hogyan jelentkezhet vizsgálatra?
Vérvételi helyeinken lehetőség van beutaló nélkül, térítés ellenében igénybe venni az orvosa által szükségesnek tartott vagy az Önt érdeklő laboratóriumi vizsgálatokat egyaránt. Javasoljuk, hogy a panaszairól konzultáljon orvosával, hogy mely laboratóriumi vizsgálatok elvégzését ajánlja Önnek.
Vérvételre vagy a minta leadásra nyitvatartási idő alatt 8-11 között bármikor érkezhet.
A vizsgálati eredményeket személyesen a helyszínen veheti át vagy az Ön által megadott e-mailcímre továbbítjuk.
Nyitvatartási időnk: hétfő – péntek
Bejelentkezés vizsgálatra:
- Tel: +36 1 236 0755
- +36 20 472 3719
- +36 70 650 7133
- info@belvarosiec.hu
Kedvezményes LABOR csomagok
Inzulinrezisztenciára érdemes gondolni napközben fellépő cukoréhség, eredménytelen fogyókúrák, valamint nagyobb étkezéseket követő álmosság, fáradtság, koncentrációs zavar fellépése esetén. Gyakori jelenségről van szó, a probléma sokszor nem derül ki időben, de az állapot életmódváltással visszafordítható, így az időben történő felismerése és kezelése kiemelten fontos!
Az inzulinrezisztencia genetikailag örökölhető, így a vizsgálat elvégzését javasoljuk azok számára, akiknél előfordult már II. típusú cukorbetegség a családban, illetve túlsúlyosak, mozgásszegény életmódot folytatnak.
Tartalma:
- újbegyes vércukor mérés
- OGTT – cukorterheléses vizsgálat ( 0-60-120 perc)
- inzulin mérés (0-60 120 perc)
- HOMA index meghatározása
- amennyiben PCOS-t okoz vagy pajzsmirigy alul működés gyanú is felmerül:
- pajzsmirigyhormonok és antitestek (TSH, T3, T4, anti-TPO, anti-TG)
- D-vitamin szint
- Adiponektin szint meghatározás
Az adiponektin (adiponectin), amely egy protein alapú hormon, endokrin hatásai útján az egész test anyagcseréjét szabályozza. Javítja az inzulinérzékenységet, csökkenti a zsigeri zsírtömeget, a plazma triglicerid-tartalmát, és növeli a védő HDL-koleszterin szintjét. Általában a terheléses vércukorvizsgálat helyett vagy mellett szokta javasolni a kezelőorvos az adiponektin értékének meghatározását, amely egy egyszerű vérvétellel zajlik, nincs mellékhatása. Arról azonban, hogy milyen esetekben ajánlott ez a teszt, érdemes egyeztetni a kezelő orvosával!
A normál adiponektin szint 1.0-1.9 közötti. Nem mindegy, hogy magasabb vagy alacsonyabb a kapott érték: a magasabb szint egy védőfaktor lehet a zsigeri zsírszövet felszaporodásának megakadályozásában, a kövérségi állapot kialakulásában. Gyulladáscsökkentő, zsírégető, anyagcsere-fokozó hatása van. Amennyiben alacsonyabb a vérben az adiponektin szint, könnyebben felborul az anyagcsere-háztartás, könnyebben kialakul az elhízás, mert növekszik a zsigeri zsírszövet, lassul a zsírégetés, és sajnos egyebek mellett a diabétesz kockázata is növekvő tendenciát mutat ilyenkor, könnyebben alakul ki hormon egyensúlytalanság.
A csomag ára: 28 000 Ft, adiponektin szint vizsgálata esetén annak további költsége: 11 700 Ft.
A műtéteket bevezető előkészületek létfontosságú elemét jelentik a laboratóriumi vizsgálatok, amelyekkel kiszűrhető mindazon tényező, amely a műtéti beavatkozást megnehezítheti. Laborcsomagunkban a vér- és vizeletvizsgálat eredménye a szervezet anyagcsere-folyamatairól, a szervek és az immunrendszer működéséről ad információt.
Tartalma:
T-vérkép, ionok (Na, K, Ca, Mg, Fe) vesefunkció (CN, Se kreatinin) vércukor, APvérzsírok (LDL, HDL, össz chol, TG) májfunkció (GOT, GPT, Total és direkt Bil, GGT T-vizelet (általános és üledék) CRP INR+PI, vércsoport meghatározás
Térítési díja: 27 000 Ft
Tartalma:
Aszpartát-aminotranszferáz (ASAT, GOT), Alaninaminotranszferáz (ALAT, GPT), Gamma-glutamiltranszferáz (GGT), Alkalikus foszfatáz (ALP), Összes bilirubin, Karbamid, Kreatinin, Húgysav, Glükóz (vércukor), Nátrium (Na), Kálium (K), Vas (Fe), Transzferrin, Összfehérje, Albumin, C reaktív protein (CRP), Koleszterin, HDL koleszterin, Triglicerid, Vérkép automatával (kvalitatív vérképpel), Általános vizeletvizsgálat üledékkel, PSA (prosztata specifikus antigén)
A csomag térítési díja: 15 000 Ft
Vérkép, Bilirubin, GOT,GPT GGT (gamma-glutamil-transzferáz), Alkalikus foszfatáz, APC rezisztencia (Leiden mutáció): Mi az a Leiden mutáció? A Leiden mutáció olyan véralvadási zavar, mely genetikai eredetű. Az úgynevezett APC fehérje a véralvadás során a kóros alvadékonyságot gátolja meg azzal, hogy az V-ös véralvadási faktort, ami szintén egy fehérje, elhasítja. A Leiden mutáció nem más, mint az V-ös faktor génjében bekövetkezett módosulás, ami azt eredményezi, hogy a fehérje nem lesz hasítható. A trombofília, vagy trombózishajlam ennek következtében jön létre. Létezik szerzett és/vagy veleszületett trombóziskészség. A Leiden mutáció veleszületett, mely a nőket és a férfiakat egyenlő arányban érinti. Az utódok esetén az ismétlődés kockázata 50 százalék.
A vizsgálathoz éhgyomor szükséges, az eredmény a vizsgálatot követő 14. munkanap után készül el.
A csomag ára: 22 500 Ft
A női nemi hormonok laborcsomagban a ciklusfüggő női nemi hormonokat vizsgáljuk vérzési zavarok, illetve meddőségi problémák esetén. A ciklusfüggő hormonok szintjét két vérvétellel, a ciklus 3. (AMH, FSH, LH, tesztoszteron, prolaktin, ösztradiol) és 21. napján (progeszteron) vizsgáljuk.
Fogamzásgátlót szedő nők esetében az eredmény nem értékelhető, ezért a laborvizsgálatot a fogamzásgátló elhagyása után javasoljuk elvégeztetni.
Az első vérvétel a menstruációs ciklus 3. napján történik (AMH, FSH, LH, tesztoszteron, prolaktin, ösztradiol). A ciklus első fele a follikuláris fázis, a peteérést követő időszak pedig a luteális fázis. Az első vérvételnél (H1) teljes hormonsort vizsgálunk, amikor fény derülhet a hormonokat termelő mirigyek és szervek működéséből adódó problémákra, így általános képet kapunk a hormonháztartásról, illetve a szervi működésről. A ciklusfüggő hormonok második vérvétele a ciklus 21. napján (progeszteron) történik.
Mikor lehet szükség a vizsgálatra? Menstruációs ciklus zavara, meddőség (infertilitás), menopauza (változókor) esetén, agyalapi mirigy, valamint a petefészkek rendellenességeivel járó betegségek diagnosztizálásában. Amikor egy nő eléri a változó kort (menopauzát), és petefészkei beszüntetik működésüket, az FSH szint megemelkedik.
Hogyan készüljek a vizsgálatra? A női nemi hormon laborvizsgálathoz nem szükséges éhgyomor.
Eredmény a vizsgálatot követő 5. munkanap után várható.
A csomag ára: 37 000 Ft
Multiplex allergiateszt elvégzése elsősorban az alábbi esetekben javasolt:
- komplex allergiás kórképek, amikor nem tudjuk biztosan, hogy pollen, táplálék vagy éppen egyéb forrásból származó allergén okozza a panaszokat
- ritka allergiák vizsgálata, melyek a hagyományos allergia paneleken nem biztos, hogy megtalálhatóak
- keresztallergiák vizsgálata
Mit tartalmaz:
295 allergént tartalmaz (178 forrás 156 kivonata és 126 komponense) Pollenek, többfajta házi- és vadon élő állat, atkák, húsok, gabonák, tej, tenger gyümölcsei (halak is), ehető rovarok, penészgomba, zöldségek valamint gyümölcsök, olajos magvak, hüvelyes zöldségek, rovarok, bogarak, méh és darázs, számos fűszer.
Információk a vizsgálatról:
- nem szükséges az éhgyomri vérvétel
- a mintavétel bármely napszakban elvégezhető
- a diéta befolyásolhatja az eredményt
- az immunrendszer működésére ható gyógyszerek, befolyásolhatják az eredményt
(szisztémás szteroid tartalmú gyógyszerek és immunszupresszánsok) - immunrendszeri megbetegedések befolyásolhatják az eredményt
A csomag térítési díja: 90 700 Ft
Új laborvizsgálati csomagok a Belvárosi Egészségcentrumban
1. A csontanyagcsere zavara és tünetei
Az osteoporosis (csontritkulás) a csontszövet szerves és szervetlen állományának csökkenésével járó folyamat. Fokozott csonttörési hajlammal jár együtt, ez a betegség progressziójától függően eltérő mértékű lehet. A csont kb. 10 évente teljesen lecserélődik, maximális tömegét 23-25 éves életkorban éri el, és 30-35 éves korban már mindenképpen megkezdődik a csonttömeg fokozatos leépülése. Nők esetében a menopauza után jelentősen fokozódik a csontvesztés, míg férfiaknál 60-70 éves korban figyelhető meg a csontvesztés felgyorsulása.
Csontanyagcsere laboratóriumi vizsgálata
A csontanyagcsere laborvizsgálati csomagban a csont ásványi anyag összetételét (kálcium, foszfor, D-vitamin), valamint a csontépítés és csontbontás paramétereit vizsgáljuk. Elvégzése hölgyek esetében 40 éves kor felett, férfiak esetében 50 év felett, illetve életkortól függetlenül csontritkulás gyanúja esetén, illetve gyakori csonttörések hátterének kivizsgálására javasolt.
Mire jó a csontanyagcsere laborcsomag?
Talán kevésbé köztudott, hogy csontrendszerünk nem csupán testünk vázát képezi, hanem a legnagyobb ásványianyag raktározó szervrendszerünk is egyben. A kalcium, foszfor és magnézium elsődleges raktározója, melyek a csontanyagcserében is fontos szerepet játszanak.
A kalciumnak különösen sokféle szerepe van a szervezetben: a csontrendszer szilárdságának meghatározója, szükséges a normális idegi- és izomműködéshez, számos enzim aktivitását befolyásolja és fontos szerepet játszik a sejten belüli jelátvitelben is. Egy átlagos felnőtt szervezetében 1-2 kg kalcium található, melynek 98%-át a csontrendszer tárolja.
A foszfor a csontállományt alkotó másik fontos vegyület. A szervezet energiafolyamatinak fontos tényezője.
A csontanyagcseréhez elengedhetetlen a D-vitamin is, mely segíti a kalcium bélből történő felszívódását, biztosítja a vér kalciumszintjét, valamint a mineralizációt, a csontba történő beépítést. Fokozza a csont alapállományának képződését és a folyamatban résztvevő fehérjék szintézisét. Hiányakor, amikor elégtelen a lágy-csont alapállomány ásványokkal való megszilárdítása, osteomaláciáról (csontlágyulásról) beszélünk.
A csontanyagcserét hormonok is szabályozzák, az egyik legfontosabb a parathormon, melynek feladata a vér kalciumszintjének normál szintre való emelése. A másik kulcsfontosságú hormon a kalcitonin, mely a vér kalciumszintjének normál szintre csökkentéséért, valamint a kalcium csontba való beépülésért felelős.
A csontok állománya és szerkezete a változó környezet változó szükségleteihez igazodik, épül és bontódik a mozgatóizmok erejének és terhelésének függvényében. Ha a terhelés nő, a csontállomány épül, ha pedig a fizikai aktivitás csökken, csökken a csontok tömege és ereje is. Az egészséges csontszövet 10%-a évente újjáépül.
Milyen vizsgálatokat foglal magában a csontanyagcsere laborcsomag?
A laborcsomag olyan laborvizsgálatokat tartalmaz, melyek a csontok ásványianyag összetételét, valamint a csontépítés és bontás paramétereit vizsgálják.
Szérum és vizelet kalcium: a vérből elválasztott szérumból meghatározható a kalciumion koncentráció. A vizelettel az egy nap alatt kiürített kalcium mennyiség mérhető.
Szérum és vizelet foszfor: a vérből elválasztott szérumból meghatározzák a foszfátion koncentrációt. A vizelettel ürülő foszfát kristályok nagy mennyisége vesekövességre utalhat.
D vitamin: elengedhetetlen a csontanyagcseréhez, a kalcium felszívódását és beépítését segíti. Szintjének meghatározása az csontanyagcsere működésére utal.
β-cross laps: meghatározásával képet kaphatunk a csontanyagcsere aktivitásáról, a β-cross laps izomer specifikus jelzője a csont eredetű 1-es típusú kollagén lebontásának. Emelkedett csontfelszívódás esetén koncentrációja megemelkedik a vérben.
PTH (Parathyreoid hormon): a kalcium- és foszfátanyagcsere egyik szabályozó hormonja, értéke csak a kalcium és a foszforszinttel együtt értelmezhető. Ha a PTH szint alacsonyabb, csökken a kalcium és foszfát szérumszintje is. Magasabb PTH szint esetén nő a vér kalciumszintje, és csökken a vér foszfát szintje.
Osteocalcin: a csontsejtek biokémiai markere, a csontképző sejtek működésére utal a szintje. Csökkent csonttömeg mellett emelkedett szintje csontritkulásra utal.
Hogyan készüljek a vizsgálatra?
A csontanyagcsere vizsgálathoz nem szükséges éhgyomor a vérvétel előtt. A vizeletvizsgálathoz 24 órás vizeletgyűjtésből származó kb. 10 ml vizeletminta szükséges.
A megfelelő vizeletminta biztosításához további fontos információkat ide kattintva olvashat.
Mikor várható az eredmény?
A vizsgálatot követő 7. munkanap után.
Mennyibe kerül a csontanyagcsere laborcsomag?
Térítési díj: 27 000 Ft
Pollenszezon-keresztallergiák
Évről évre nő a nyírfapollenre allergiások száma, közöttük pedig különösen magas a keresztallergia előfordulása.
Mi a keresztallergia?
A keresztallergia azt jelenti, hogy bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami az allergiás tünetek megjelenését eredményezheti. A két anyag kémiai szerkezete közötti különbség olyan kicsi, hogy sok szervezet, különösen akkor, ha már fokozottan érzékeny az egyik anyagra, nem tud különbséget tenni közöttük. A keresztallergia esetében a hasonlóság valamilyen pollen-pollen, vagy pollen és bizonyos ételek között áll fenn.
Jellemző pollen-étel keresztallergiák
- Nyírfa: alma, mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
- Fekete üröm: kömény, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, kamilla, napraforgó, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, bazsalikom, majoránna, oregánó, zeller
- Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó
- Földimogyoró: dió
- Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Milyen tüneteket okoz?
A keresztallergiákkal kapcsolatban a mai napig sok a félreértés. A pollenallergia tipikusan tüsszögéssel, orrfolyással, könnyezéssel, szemviszketéssel, torokkaparással, rosszabb esetben pedig asztmatikus panaszokkal jár. A keresztallergiának ezzel szemben az orális allergia szindróma kialakulásában van leginkább szerepe. Nem arról van tehát szó, hogy az adott étel hatására felerősödnek a pollenallergia tünetei, hanem keresztallergia esetén a betegnél, a tüneteket okozó étel fogyasztásakor a szájüregben lép fel először az allergiás válasz. Fontos ismertetőjele, hogy a szájüregben kellemetlen viszketés alakul ki, ajakduzzanat, nyelvduzzanat, garatvizenyő, hasi görcsök jelentkezhetnek, nagyon ritkán anafilaxia is előfordul.
A keresztallergia az allergiások 5-10 százalékánál fordul elő, ezen belül is kiemelkedő a nyírfapollen allergiások száma. Esetükben jóval gyakoribb a pollen/étel keresztreakció, előfordulása megközelíti a 30 százalékot. A légúti panaszok mellett a nyírfapollen tehát nagyon gyakran vált ki keresztallergiát, és bár a légúti tünetek csak néhány hétig jelentkeznek, a keresztallergia okozta orális allergia szindróma tünetei egész évben kínozhatják a beteget.
Ellenőrizze laborvizsgálattal érzékenységét:
pollen és keresztallergia csomag mintavételi díj nélkül június-július augusztus hónapban 28 000 Ft