Keresés
Close this search box.

PROKTOLÓGIA

A koloproktológia (coloproctológia) a vastagbél és a végbél megbetegedéseivel foglalkozó gasztroenterológiai terület, melynek kiemelt szerepe van a vastagbél- és végbélrák megelőzésében, korai felismerésében, illetve az aranyér kezelésében.

TÁPLÁLKOZÁSI SZOKÁSAINK, ÉLETMÓDUNK LEHETSÉGES KÖVETKEZMÉNYEI

Rohanó, stresszel teli életmódunk kedvezőtlen hatással van táplálkozási szokásainkra és emésztésünkre egyaránt. Ennek következtében egyre gyakrabban kell szembenéznünk kellemetlen és kínzó végbélpanaszokkal, székelési problémákkal, aranyérrel. Az esetek többségében az érintettek már csak akkor fordulnak szakorvoshoz, ha panaszaik régóta fennállnak vagy súlyosbodnak. A tünetek mielőbbi kivizsgálása és kezelése azonban életet menthet!

Napjainkban a vastagbél- és végbélrák a második leggyakrabban előforduló daganat a férfiak, és a harmadik a nők körében. A WHO statisztikája szerint minden 1 000 emberből 40 férfi és 30 nő érintett a betegségben. Már gyanú esetén is indokolt a teljes kivizsgálás és 50 év felett pedig csak a kétévenkénti, ambulánsan elvégezhető rákszűrés ad megnyugtató megoldást. A végbélrák alattomosan kezdődő és meglehetősen gyakori betegség, sokáig fejlődhet anélkül, hogy panaszt okozna. A korai stádiumban felfedezett daganatok jól kezelhetők. Mindezek ellenére aránylag kevesen fordulnak szakorvoshoz, proktológushoz, amit a túlzott szégyenérzet, a beavatkozástól, a fájdalomtól való félelem, a tünetek hosszú időn keresztül való rejtegetése okozhat. A végbélpanaszok mögött rosszindulatú daganatos betegség is állhat, emiatt is hangsúlyozzák a proktológusok a végbélrák-szűrés fontosságát.

A végbélpanaszok többségének hátterében azonban nem daganat, hanem a még gyakrabban előforduló jóindulatú végbélbetegségek állnak, melyek rendkívül sok formában tudnak jelentkezni és többségük jól gyógyítható.

MIVEL FOGLALKOZIK A PROKTOLÓGIA?

A proktológia a végbél betegségivel foglalkozó orvosi tudományág. Proktológiai szakrendelésen vizsgálják és kezelik az aranyerességet, a végbél környéki sipolyokat, tályogokat, a végbélberepdést (fisszurát), a végbélkörnyéki szemölcsöket (condyloma), a jó- és rosszindulatú végbéldaganatokat, a béltraktus alsó szakaszának gyulladásos bélbetegségek (Crohn-betegség, colitis ulcerosa) okozta problémáit. A legtöbb esetben az idejében elkezdett, szakszerű proktológiai kezelés szükségtelenné teheti a kórházi, sebészeti osztályos befekvést, műtétet, a betegség súlyosbodásának, esetleges elfajulásának is elejét veszi. A proktológiai szakvizgálat előtt az orvos – ha van korábbi előzmény – áttekinti a kórtörténetet, a panaszokról kérdezi a beteget. Ezt követi a fizikális, azaz kézi vizsgálat, majd a műszeres anoszkópia, illetve a rektoszkópia, azaz a végbéltükrözés. Ezek a vizsgálatok kellemetlenek lehetnek, de érdemi fájdalommal nem járnak.

Az aranyér – az 50 év feletti felnőttek mintegy 40%-át érinti – kialakulását okozhatja ülő életmód, gyakori székrekedés, rost- és folyadékszegény étrend, túlsúly, terhesség, stressz, veleszületett kötőszöveti gyengeség és még számos egyéb ok. Az aranyér a kezdeti stádiumban gyógyszeresen gyógyítható vagy gumigyűrűvel elzárható (ligatúra) és csak az előrehaladott stádiumban van szükség műtéti kezelésre. Sokszor az aranyeresség és a végbélrák tünetei azonosak lehetnek, pusztán a tünetekből nem lehet eldönteni az igazi okot, ezért fontos, hogy amennyiben bármilyen elváltozást tapasztalunk a végbél területén, azonnal forduljunk orvoshoz!

KIEMELT PARTNERÜNK A SZTÓMATERÁPIÁBAN

MEDISZINTECH ORVOSTECHNIKAI KFT.

A Mediszintech termékek megvásárolhatóak online a webshopból, vagy személyesen a Belvárosi egészségcentrumban, ahol a termékek megtekinthetőek és személyesen is átvehetőek.

Árlista

Főbb szolgáltatásaink:

Kérjen időpontot szakrendelésünkre, ha a felsoroltak bármelyikét tapasztalja: